Co je koučování?

30.12.2017

Často se setkávám s tím, že mnoho lidí nejen z mého okolí stále tápe v tom, co vlastně koučování je a mnoho z nich si i myslí, že kouč je někdo, kdo danou situaci za klienta vyřeší. Pojďme si říci, co vlastně koučování, jako takové, je.

Co tedy vlastně koučování je? 

Sama ho vnímám jako nástroj, který jim pomáhá stanovit si vlastní cíle a kroky, které klientům pomohou dosáhnout stanovených cílů. Během sezení kouč pokládá klientovi otázky, kterými si po krůčkách klient dojde k uvědomění a ke stanovení jednotlivých bodů a toho, čeho chce dosáhnout. Sama mám svého kouče a tak mohu upřímně potvrdit, že tato metoda funguje.

Kdy koučování můžete využít?

1. Pokud ve svém životě hledáte novou cestu a zjistit, kam vlastně přesně směřujete.

2. Pokud jste se dostali na rozcestí a hledáte nová řešení.

3. Věříte sami sobě a jste přesvědčeni o tom, že jen potřebujete dostat kompas, který vám pomůže určit správný směr.

Sama věřím v to, že odpovědi na všechny otázky máme v sobě. Během koučovacích sezení se snažím pokládat otázky s pokorou a ze své vlastní zkušenosti vím, že každý z klientů tu správnou odpověď vždy našel ve svém vlastním nitru.

Každého člověka se snažím vidět jako celistvou osobnost a pomocí otázek se snažím vytvářet propojenost jednotlivých témat, která se nám mohou zdát, že spolu nesouvisí. Díky koučování a vlastnímu sestupu do mého vlastního nitra jsem se naučila vidět každého člověka jako jedinečnou osobnost a během sezení vždy s klientem dojdeme k jeho vlastním odpovědím na klientovo otázky. Při své práci využívám všechny metody, které jsem se během své práce naučila a také jsem je v neposlední řadě zažila sama na sobě.

Koučování však není pro každého - každý z nás je jedinečný a proto nabízím nulté sezení, kde si s klientem stanovíme téma, které cítí,že v daný moment potřebuje řešit a ujasníme si, zda je tato metoda opravdu pro daného klienta. Pokud ne, pak určitě mohu doporučit některou z jiných metod, kde mohu poskytnout i kontakty na kolegy, kteří s jinými - pro vás vhodnějšími - metodami pracují.

Všichni známe sami sebe nejlépe - zvládneme tak sami sobě nejlépe poradit, jen někdy potřebujeme průvodce, který nám pomůže si mnoho věcí ujasnit. Velmi ráda se stanu průvodcem na vaší osobní cestě životě. K tématům, s kterými nejčastěji pracuji, patří osobní rozvoj, partnerské vztahy, rodinné vztahy, dalším velkým častým tématem je to, když se klient zastavil na své cestě životem a neví, jakým dalším směrem se má vydat.