Čtyři tváře ženy

21.07.2019

Před časem jsem si myslela, že když se řekne ženská cykličnost, každá žena přesně ví, co to je, co se v průběhu měsíce děje s jejím tělem a měla jsem pocit, že je úplně zbytečné psát články na toto téma. Ve chvíli, kdy jsem se začala věnovat koučování ženské duše a vedení kurzů cvičení pánevního dna, tak jsem se čím dál častěji začala setkávat s ženami, které vůbec neví, co ženská cykličnost je.

Každá z nás to u sebe někdy zpozorovala - někdy jsme plné energie a některé dny naše emoce lítají jak na horské dráze. Někdy se smějeme a někdy je u nás střídavě oblačno, zataženo, chvíli slunečno a najednou z ničeho nic brečíme. Můžeme se vymlouvat na to, že jsme náladové, ale přitom každá z nás žen má čtyři tváře, které zvládneme vystřídat během celého měsíce.

Ve chvíli, kdy poznáme lépe samy sebe i to, jak v jednotlivých obdobích reagujeme, určitě se budeme cítit během celého měsíce lépe. To, jak se s ženskou cykličností seznámíme, nám pomůže k lepšímu sebepoznání. A ve chvíli, kdy začneme žít v souladu se svým ženským cyklem, začneme tak i lépe chápat samy sebe, víme, v jakém období nám co jde a toto poznání nám pomohou příliš neplýtvat s energií.

Každá jsme jiná, každá z nás to může mít úplně jinak a je to tak vlastně v pořádku. Náš cyklus je rozdělen do čtyř fází a každá z nás má ty jednotlivé fáze jinak dlouhé. I ten menstruační cyklus 28 dnů je pouze orientační a délka našeho cyklu se v průběhu našeho života i fází se mohou proměňovat.

1. Menstruační cyklus (Reflektivní fáze), 1. - 6. den cyklu

V této fázi jsme klidné, zastavujeme se, může se zvýšit naše citlivost na podněty z okolí a máme raději samotu.Do ničeho se nám nechce pouštět a práce nás stojí mnoho úsilí (hře se soustředíme). V této fázi jsme hodně uzavřené a ponořené do svého nitra.

2. Dynamická fáze, předovulační fáze, 7. - 13.den cyklu

Tato fáze nám dopřává jasné a racionální myšlení i fyzickou sílu. Máme hodně energie, jsme odpočaté. V tomto období se cítíme jako na jaře - aktivní a plné nové energie, plné elánu a soustředěné na cíl. Jsme dynamické a nic pro nás není problém.

3. Ovulační fáze, expresivní fáze, 14. - 20. den cyklu

Tato fáze nám přináší schopnost empatie, porozumění druhým a dovednost přesvědčivé komunikace. Více mluvíme než-li pracujeme, máme prioritu vztahy a jsme hodně obrácené ven, k druhým.

4. Premenstruační, kreativní fáze, 21. - 28. den cyklu

Tato fáze je pro nás darem přetékající kreativity a intuitivních nápadů. Máme silnou intuici, v této fázi věci rády dokončujeme, uklízíme a máme originální nápady. V této fázi můžeme být hodně urážlivé a vztahovačné a spolu s tím můžeme být i přecitlivělé až agresivní.

O ženské cykličnosti krásně píše Miranda Gray v knize Rudý Měsíc a Cyklická žena