Dech

10.05.2019

Dlouhou dobu jsem brala dech jako něco automatického, běžného a nikdy jsem nepřemýšlela o tom, co by bylo kdyby nás dech neprovázel každou minutu.Ve chvíli, kdy jsem si sáhla na to pomyslné dno, pochopila jsem, že dech může mít mnoho tváří, ale hlavně se může stát i naším léčitelem. 

V momentě, kdy jsem se začala věnovat práci s cykličností, ženstvím a pánevním dnem, jsem pochopila, že i od mého dýchání se odvíjí mnoho věcí. 

V jakých situacích zadržujeme náš dech? Většinou ve stresu nebo v situacích, v kterých se necítíme příliš komfortně. Náš dech se tak stane mělkým a tělo se nám začne stahovat, až to stažení přejde v postupnou bolest. Sama na sobě jsem si vyzkoušela v období různých zkoušek - ať na vysoké škole nebo v zaměstnání - jak mé tělo reaguje, jsem-li ve stresu. Můj dech se opravdu začal stávat mělkým, mé tělo se začalo stahovat od ramen a krční páteře, až se mi z toho spustila bolest hlavy a břicha. 

A přesně v ten moment, kdy mi mé tělo začalo ukazovat, kam až to všechno může zajít - od bolestí hlavy po zvracení, omdlívání a mnoho dalšího - jsem si uvědomila, že vše začíná u mě samotné a mého dechu. Od té doby každé ráno, hned po probuzení, se několikrát zhluboka nadechnu a vydechnu. S mým výdechem pouštím vše staré, co již nepotřebuji a s nádechem své tělo nechávám prostupovat novou energií a životem.

Dovolte si i vy s výdechem pustit vše, co je ve vašem životě navíc a co již nepotřebujete a vdechujte vše, co právě teď potřebujete.