Františkovy Lázně

12.01.2020

Když jsem v roce 2012 jela poprvé na týdenní dovolenou do Františkových Lázní, pak jsem netušila, jak si tyto Lázně zamiluji. Krásné místo, skvělá energie, vycházkové trasy, které vedou přírodou. 

Františkovy Lázně najdeme v nejzápadnější části České republiky, prakticky ze tří stran obklopené německým územím. Františkovy Lázně najdeme v nejzápadnější části České republiky, prakticky ze tří stran obklopené německým územím. 

A proč právě Františkovy? Souvisí to s císařem Františkem I., který nechal založit - byť léčivá voda a prameny byly známé již od středověku. Architektura je tu skvělá. 

Už jen pro tuhle báječnou atmosféru se Františkovy Lázně rozhodně vyplatí navštívit. Je zajímavé, že o tomto vzhledu bylo rozhodnuto už v polovině devatenáctého století a přitom jsou tato ustanovení až na menší výjimky platná dodnes. A pokud už se jiná barva najde, bývá pastelově růžová nebo broskvová. 

Jednou z těchto výjimek je empírový kostel Povýšení svatého kříže z roku 1820 (žluté stěny a cihlově zbarvená střecha). 

Symbol Františkových Lázní a další zajímavosti

Jak jsem již zmínila výše, Františkovy Lázně byly založeny výnosem rakouského císaře a českého a uherského krále Františka I. (1768-1835), vydaným v roce 1793. Po něm tak bylo pojmenováno nejen nově vzniklé letovisko letovisko, ale i nejstarší pramen v oblasti. V lázeňském parku pak stojí i jeho socha a pomník.

Socha, kterou vytvořil Adolf Mayerl ve dvacátých letech, je poměrně intimní, i když ji tak dnes už nevnímáme. Představuje Františka jako malého nahého chlapce, sedícího na kouli s rybou v obou rukou. Symbolika mluví o plodnosti a tichu a vlastně to dává smysl. Dnes už nejde o originál, ale o pouhou kopii (originál najdete v muzeu). Váže se k ní ovšem jedna zajímavá legenda - podle ní každá žena, která se dotkne levého palce u nohy, do roka otěhotní. Nepřekvapí, že je socha na tomto místě patřičně ohmataná a vyleštěná.

Další zajímavostí je, alespoň pro mne, nádherná dřevěná socha Bohyně Isis, Bohyně mateřství v zahradě hotelu Pawlik.

Františkovy Lázně jsou krásné v každém ročním období a je určitě skvělé si tam cestu naplánovat alespoň na prodloužený víkend. A budete-li mít chuť, přijměte pozvání na březnový víkend zaměřený na ženství Tancem k sobě, aneb když pánevní dno tančí.