Františkovy Lázně

10.02.2020

Když jsem v roce 2010 jela poprvé na dovolenou do Františkových Lázní, netušila jsem, jak si tyto Lázně zamiluji. Krásné místo, skvělá energie, vycházkové trasy, které vedou přírodou a mnoho dalšího. A už jen pro tu skvělou atmosféru se Lázně rozhodně vyplatí navštívit

Františkovy Lázně najdeme v nejzápadnější části České republiky, prakticky ze tří stran obklopené německým územím. Františkovy Lázně najdeme v nejzápadnější části České republiky, prakticky ze tří stran obklopené německým územím.

V Lázních najdete známou sochu Františka, kterou vytvořil Adolf Mayerl ve dvacátých letech, je poměrně intimní, i když ji tak dnes už nevnímáme. Představuje Františka jako malého nahého chlapce, sedícího na kouli s rybou v obou rukou. Symbolika mluví o plodnosti a tichu a vlastně to dává smysl. Dnes už nejde o originál, ale o pouhou kopii (originál najdete v muzeu). Váže se k ní ovšem jedna zajímavá legenda - podle ní každá žena, která se dotkne levého palce u nohy, do roka otěhotní. Nepřekvapí, že je socha na tomto místě patřičně ohmataná a vyleštěná.


Další zajímavostí je, alespoň pro mne, nádherná dřevěná socha Bohyně Isis, Bohyně mateřství v zahradě hotelu Pawlik.

Františkovy Lázně jsou krásné v každém ročním období a je určitě skvělé si tam cestu naplánovat alespoň na prodloužený víkend.