Jak jsem sebrala odvahu

05.04.2018

Když jsem si založila blog, snažila jsem se články přidávat denně, pak jsem ale zjistila, že to tak nechci a tak nějak vnitřně, při meditaci (vlastně to ve mě dozrálo i v koučovně u mé skvělé koučky), jsem si "dupla" a začala jsem víc plánovat. Došla jsem vlastně k tomu, že denní články chci tak nějak omezit na pravidelné dva dny v týdnu - pondělí a úterý - a mimořádně přidat ještě nějaký den navíc. Ostatní dny pravidelně přidávám krátké příspěvky na instagramu by_asma_michaela i na facebookové stránce By Asma. Myslela jsem, že dnešní článek nevydám a budu ho muset "vyvěsit" v momentě, kdy i na něj seberu tu odvahu a hlavně slova, která jsem k němu nemohla nejprve vůbec najít.

Je sice skoro 20:00, ale článek je tu...

Nějakou dobu sleduji Báru Štastnou na blogu, který nazvala - jak jinak - Šťastný blog. Její články se mi moc líbí a mám přečteny i její knihy, které obsahují krátké příběhy. Jedna z jejích knih mne inspirovala k napsání dnešního článku - myslím, že Bára už odvahu v mnoha věcech sebrala, ale k čemu jsem jí sebrala nebo sbírám já?

Odvahu jsem v životě sbírala v mnoha věcech...nejvíce však asi před nastoupením do výcviku, který vede Magdalena Vokáčová. Její práci jsem sledovala poměrně dlouho dobu a minulý rok jsem věděla, že je jasno. V září 2017 jsem do 9-ti měsíčního výcviku nastoupila, v první chvíli jsem ale měla pocit, že jsem tam asi omylem - proč? Ve skupině se nás sešlo kolem 20 účastníků a mnoho z nich řídí kolektiv zaměstnanců a po prvních 3 dnech jsem domů jela a hlavou mi lítaly myšlenky typu - "Co tam dělám?" "Kde jsem se tam vlastně vzala??" "Však všichni ostatní jsou mnohem dál než-li já sama...." "Jak vůbec splním všechny ty úkoly ke splnění certifikátu?"

Během jednotlivých výcvikových tzv. 3 denních modulů jsme se učili metody, které můžeme využít při práci s klienty a mě všechny ty obavy začaly opouštět na konci druhého a na začátku 3. modulu, kdy na řadu přicházely další a další metody. Ty metody, s kterými jsem opravdu souznila, pustila jsem ty křečovité obavy a dostala jsem dostala do rovnováhy zpět mysl a můj vnitřní hlas. Najednou jsem se začala uvolňovat, až jsem se přestala i bát vystoupit před skupinou - před skupinou lidí, s kterou jsme si vytvořili, díky hluboké práci na sobě, krásný vztah plný důvěry. Všichni ti, kteří jsou se mnou ve výcvikové skupině jsou pro mě velkou motivací a velkým hnacím motorem na mé cestě životem a osobního růstu.

Máme před sebou ještě poslední, certifikační den, ale sama za sebe už teď vím, že mi ta skupina skvělých lidí bude moc chybět...budou mi chybět naše setkávání na jednotlivých modulech, o pauzách, na obědech....i na triádách, díky nimž jsme se celá skupina pravidelně scházela i mimo výcvikové dny, abychom na sobě vzájemně trénovali jednotlivé techniky...

Ta práce na sobě za to stojí - obzvlášť v takovéhle skupině, kde vás skutečně nikdo nesoudí, všichni každého jedince berou jako jedinečného a bez jakýchkoliv předsudků. Za celou dobu výcviku jsem se utvrdila v tom, že ti, kteří soudí druhé, by si měli nejprve zamést před svým vlastním prahem a pak zjistí, že vlastně nemají potřebu druhé soudit a nějak je hodnotit.

Závěrem chci poděkovat naší lektorce Magdaleně, jejím dvě asistentkám Míše a Hance a k tomu - celé naší výcvikové skupině - všichni jsou pro mě opravdu velkou motivací a hnacím motorem. Věřím, že i po oficiálním ukončení výcviku zůstaneme vzájemně v kontaktu...

Další velkou výzvou pro mne bylo koučovat prvních pár klientů...ale zjistila jsem, že to vůbec není hrozné - však s lidmi komunikuji dnes a denně a mám nástroje, kterými mohu klientům pomoci. Při své práci kouče využívám nejraději obrázkovou metodu - práci s kartami, kterou propojuji s ostatními metodami z výcviku.

Pár věcí, ke kterým zatím tu odvahu ještě sbírám, je, ale o tom někdy příště! Pokud vy sami taky k něčemu sbíráte odvahu a nejste si jisti, zda by jste se už měli zvednout a jít to udělat - netlačte na pilu a nechte to dozrát - ono jak to dozraje, sami ve správnou chvíli poznáte, zda jste pro dané rozhodnutí (ať se to týká čekoholi) připravení.