Konec té hodné holky

28.10.2021

Dlouhé roky jsem jela program nazvaný Hodná holka a vůbec jsem netušila, že ve svém slovníku mohu mít zařazeno i slůvko ne a že jej mohu bez výčitek použít. Dělalo mi velký problém říci ne i tam, kde jsem jej chtěla použít a raději jsem (poměrně) často říkala ano.

Po několika letech jsem však zjistila, že tím slůvkem ANO (tam, kde chci říci NE) odevzdávám svou sílu druhým a že tak ztrácím samu sebe. Svou autenticitu i všechny své potřeby a že spolu s tím odevzdávám všechnu zodpovědnost někomu druhému.

Uvědomila jsem si i to, že to správné používání slůvka NE utváří mou osobnost. NE je i slovem, které by mělo být součástí povinné výuky už od mateřské školy. A že to NE je i o nastavování mých hranic.


A jaká jsou ta moje NE dnes?

NE sexu bez lásky

NE nabídce, co mi nedává smysl

NE (toxickým) vztahům, v kterých se necítím ani trochu dobře

Naučila jsem se i to, že stačí jen být a vnímat samu sebe, své potřeby i to, co je právě teď.


A ano, vnímám, že ten letošní rok je výrazně jiný - plný až po okraj zážitky, které píše život sám. Zážitky, které stojí za to, ukazují mi mé další roviny a zrcadlí mi přesně to, co potřebuji k posunu vpřed. I to, jak mám nastaveny hranice a zda-li žiji přesně to, co říkám. Vnímám, že ten letošní rok je pro mne samotnou o větším návratu k sobě samé, o hlubším sestupu do mé vnitřní krajiny.

Ano, tělo mi během letošního roku dalo jasně najevo, kdy je třeba více zpomalit, ne-li úplně zastavit a dostala jsem tak i více času na revizi toho, co chci a zda-li jdu tím směrem, pro který jsem se rozhodla. A zda-li je můj cíl stále aktuální.

Jo, každý z nás je mistrem svého života a tak se pojď i ty podívat na to, jak jsi na tom ty se svými hranicemi, co ve svém životě již nepotřebuješ. Čemu se ve svém životě můžeš otevřít a čemu naopak můžeš říci ne? Co už je příliš?

S láskou,

Michaela