Meditace

13.02.2018

Když se řekne meditace, co si pod tím představíte? Když vyslovíte pojem meditace, co to ve vás vyvolává?

Poměrně často se stále setkávám s tím, že když vyslovím slovo meditace, pak v lidech kolem to vyvolá různé pocity a mnoha lidem se jako první vybaví to, že je to snad sprosté slovo. A když se zeptám proč, nikdo z nich není schopný dát mi odpověď.

Meditace do mého života vplula nenásilnou formou - ten stav jsem nejprve vůbec meditací nenazývala, myslela jsem, že k tomu, abych mohla skutečně meditovat, musím navštívit ašrám kdesi v Indii a dlouhou dobu jsem říkala, jak moc se tam chci jet podívat.

Pak jsem ale pochopila, že opravdu stačí stanovit si čas sama pro sebe, nebýt ničím a nikým rušena a že stačí sestoupit opravdu hluboko do svého vlastního nitra. Mnoho lidí se mne ptá, jak mají zahnat ty myšlenky, které se jim hlavou honí - vše je o pravidelném praktikování.

Mnoho lidí se meditaci a práci na sobě vyhýbá - proč? Možná pro to, že mají strach z toho být sami se sebou, že z jejich vlastního nitra na povrch vyplave něco, co tam ukryli, aby se tím nemuseli zabývat. Ano, chápu...ty strachy, že? Ale myslím, že jak se ve svém vlastním nitru dotknete něčeho, co ještě není tak úplně dořešené a povede se vám to uzavřít, to je skutečně taková výhra k nezaplacení....

Jsem si vědoma toho, že dnešní doba nás v mnohých situacích tlačí pohybovat se pouze na povrchu a nechce nás pustit do hloubky. Ale o to důležitější je se i v tom spěchu zastavit - i kdyby jen na krátkou chvilku.. A věnovat se několika základním krokům, které vedou skutečně do hloubky. A prostě jen chviličku být a užít si tu chvíli tady a teď.

A co zkusit zvědomit váš dech? Hluboký nádech nosem a výdech pusou a prodýchat tak celé tělo, které do té doby bylo v křeči.

Zkuste se během dne zamyslet, jak se cítíte ve svém vlastním těle?

A buďme vděční za to, co máme :-) Nic se neděje náhodou...

Jaká je ta nejdůležitější chvíle? Přeci TEĎ. A kde? Přeci TADY. Mějte tedy i na paměti to, že to, co bylo a co se stalo už nezměníme. To, co bude jsou pouze naše představy. Tvořme si svůj vlastní život z přítomného okamžiku :-)