Menarché

23.08.2020

Tento článek jsem zaměřila na naší menstruaci a na přechodový rituál Menarché, kterým jsem se nechala provést. Chcete-li vědět, jaké to je, projít si přechodovým rituálem, pak čtěte až na samotný konec. 

Příchod první menstruace

Kolik z nás si pamatuje na příchod své první menstruace? Jakým způsobem jsme to prožívaly a jaké máme s tímto obdobím spojené pocity? Příchod první menstruace je spojen s obdobím dospívání a je to úplně nový, do té doby nepoznaný prožitek. Pro mě osobně to byl velmi silný přechodový okamžik, který byl naprosto výjimečný. Každá z nás však tuto proměnu z dívky v ženu prožívala trochu jiným způsobem. 

Pro naší cestu životem je důležité i to, jak na naší první menstruaci zareagují rodiče. Má to vliv na to, jak vnímáme a přijímáme samy sebe jako ženy a jak do svého života přijmeme svou proměnlivost. Pocity spojené s tím, jak zareagovali naši nejbližší, se uloží do našich ženských orgánů a celého pánevního dna jako do mísy a neseme je v sobě dál. Je tedy důležité se naučit pečovat i o tuto oblast. 

Některé z žen si dary, které nám příroda přináší, užívají a v období menstruace si dopřávají klid a odpočinek. Zároveň pouštějí vše staré a nepotřebné, aby mohly regenerovat své síly. pro jiné je mensturace obdobím, kdy mají bolesti a emoce z nich lítají jako z papiňáku. 

Na přechod z dívky do ženy je nádherný rituál Menarché, který se dá uspořádat kdykoliv.

Co je vlastně rituál Menarché?

Je to oslava první menstruace, která se dá uskutečnit v podstatě v jakémkoliv věku. Možná se ptáte, proč slavit první menstruaci třeba v dospělosti? Nejen tento přechodový rituál lze prožít zpětně i v dospělosti a oslavit to, co bylo v dobách dřívějších mnohdy zanedbáno jen mávnutím ruky.

Říkáte si, jak je možné, že se vstup do období menstruace dá slavit i mnoho let po prvním menstruačním cyklu? Protože naše duše nezná čas a vždy se můžeme vrátit do toho pocitu v našem těle bez ohledu na věk.

Sama za sebe jsem se sobě samé, svému ženství a té vnitřní divošce začala přibližovat pomocí cvičení pánevního dna metodou 3x3. To cvičení mi přišlo tak skvělé, že jsem se rozhodla projít lektorským výcvikem, abych jej mohla předávat dalším ženám, ale protože vnímám, že je třeba nestát na místě, posouvat se na své cestě životem vpřed, přibližovat se i zároveň sama sobě a jít mnohem více do hloubky.  V době, kdy jsem dostala svou první menstruaci, se žádné oslavy na ten přechod z dívky do ženy nepraktikovaly - nebo jsem alespoň ve svém okolí neznala žádnou ženu, která by si takovou oslavou prošla, chtěla jsem se tím rituálem nechat provést v dospělosti. Sestoupit ještě hlouběji, více se propojit sama se sebou a svou vnitřní divoškou. 

Ano, možná si říkáte, že jsem si tu oslavu jistě udělala sama, ale protože jsem si ten rituál chtěla užít naplno, hledala jsem vhodnou ženu, která by mi s tím pomohla. Před rokem jsem se seznámila s jednou skvělou kněžkou, poté jsem její vývoj a práci sledovala a v momentě, kdy nastal ten správný čas, pak jsem Kristýnu, ženu, od které jsem tu oslavu chtěla uspořádat, kontaktovala. Hned na to jsme smluvili datum a jako místo té krásné oslavy jsme zvolili Svatou Horu na samém okraji Příbrami. Ihned po smluvení všeho potřebného jsem se plně otevřela vesmíru, otevřela jsem se procesu tvoření, který začal několik dnů před rituálem a vše stálo za to. 


A proč jsem si ten zážitek rituálu Menarché chtěla dopřát?

🕉 chtěla jsem posílit ještě více svou vnitřní sílu
🕉 chtěla jsem načerpat podporu i novou inspiraci pro můj život
🕉 chtěla jsem prohloubit vztah s mou vnitřní divoškou
🕉 chtěla jsem posílit tu zamilovanost do mé cykličnosti a proměnlivosti
🕉 chtěla jsem ještě více podpořit svou přirozenost 

A jaký je ten zážitek, když se necháte provést rituálem někým druhým? Bylo to silné, ale nádherné. Tou oslavou se odstartoval velmi silný proces, který bude skutečně ještě nějakou dobu doznívat. Kristýna byla skvěle připravena, pod jejím vedením jsem se cítila v bezpečí a vnímala jsem, že se s důvěrou mohu otevřít.

Sama mám před každou akcí, kterou se nechávám provázet nebo jí provázím ženy mám vždy potřebu být více sama se sebou. Proč? Plně věřím mému nitru i mé intuici a věřím, že vždy na povrch vyplave vše, co je třeba a na co bude potřeba se zaměřit. 

Jsem moc ráda, že jsem si pro tento přechodový rituál jsem si vybrala zrovna Kristýnu, která je kněžkou, průvodkyní přechodovými rituály a najdete jí zde.  

Možná se i ptáte, proč lektorka kurzů pánevního dna a průvodkyně ženskou duší potřebuje provést přechodovými rituály. Myslím, že každý z nás má stále na čem pracovat, pokud se na své cestě životem chci posunout vpřed a chci jakoukoliv změnu, pak se musím zvednout a něco pro tu změnu je třeba udělat. Sama jsem vnímala velmi silně, že se potřebuji cosi starého uzavřít, abych se mohla přesunout do nové etapy v mém životě. 

Chcete-li i vy se nechat provést na té cestě svým životem, do svého nitra či se přiblížit svému středu, pánevnímu dnu, budu se na vás těšit na online sezení či na některé z vypsaných akcí.

A pokud Kristýna tyto řádky čte, pak jí moc za ten nádherný zážitek děkuji, těším se na další setkávání s ní a Vám, které o přechodovém rituálu uvažujete, pak své obavy odhoďte. Rituál si lze udělat téměř na cokoliv. 

S láskou,

Michaela

ta, která provází ženy na cestě k sobě domů, do svého nitra, lektorka školy pánevního dna (cvičení pánevního dna metodou 3x3) a průvodkyní ženských kruhů. Po své cestě životem se snažím kráčet vědomě a inspirovat i ostatní ženy.