Přítomný okamžik

31.12.2017

Je nějaký recept na spokojený život? Každý z nás si dává mnoho úkolů, které se neustále snažíme plnit. Prožíváme neustále stres a i když se snažíme sebevíc, náš cíl zůstává v nedohlednu.

Myslím, že teď přišel ten správný čas zastavit se. Uvědomme si, co je opravdu důležité. To ale nezvládneme, pokud si nedopřejeme tu kouzelnou chvíli tady a teď.

Ptáte se, jak si ten přítomný okamžik užít?

- Zkusme vypustit úplně vše a na chvíli vypnout, zastavit myšlenky a vnímat jen sami sebe v přítomném okamžiku. Zkusme sami se sebou zahájit dialog a ptát sami sebe:

Jak mi je? 

Co právě teď vnímám?

Jak se cítím?

- Zpomalme tempo - doma i v práci. Odložme na chvíli povinnosti a najděme si nějaký nový zájem a koníček a začněme rozvíjet svojí osobnost. 

- Kdy začíná život tady a teď? Již brzkým ranním probuzením. Co zkusit den začínat tím, že se budeme na daný den těšit?

- Žijme přítomností a neřešme minulost. Nekrtitizujme se za to, co jsme někdy v minulosti udělali špatně a nebo jsme neudělali vůbec. Soustřeďme se na přítomný okamžik a přijímejme vše, co přichází.

- Svou sebelásku posilme tím, že se denně pochválíme za své úspěchy

Jak prožít plnohodnotný život? Tím, že začneme vnímat sami sebe a vše, co v přítomném okamžiku prožíváme. Vše ostatní je pouze přežíváním. 

Zkusme si vyčlenit chvíli sami pro sebe, navodit atmosféru - např. zapálit svíčku, vonnou tyčinku, vypnout telefon...prostě to, kdy nám bude příjemně a nebudeme ničím rušeni a položme si následující otázky:

1. Co je smyslem mého života?

2. Kdy budu opravdu šťastný? Až splním vše, co si naplánuji nebo si to mohu dovolit už nyní?

3. Umím prožít přítomný okamžik? Zastavit myšlenky a vnímat pouze sebe sama?