Psaní deníku

04.01.2018

"Mám chuť být doma. Teď potřebuji teplo a huňatou deku a voňavý čaj. Nechci ještě nic začínat. Nejvíc ze všeho si teď potřebuji srovnávat věci v hlavě a dělat pořádek s tužkou a deníkem v ruce. Nechci si zaplácnout diář hromadou aktivit a spíš se jen naciťuji, co bude pro mě v následujícím období to pravé. Jsem zvědavá, jaké další rozměry mi tahle inspirace přinese."

Máte deník někde doma na poličce nebo schovaný v šuplíku Ne? A co zkusit odpovědět zatím ještě ne? Psaní deníku je spojeno s dospíváním, ale znám i mnoho dospělých, kteří si pravidelně do deníku zapisují. 

Deník slouží k vyjadřování emocí nebo k bilancování nad naším životem. Je to účinný druh terapie, zdroj vlastního sebepoznávání a určitý způsob, jak zůstat  v kontaktu se svým nitrem i emocemi. Psaním deníku můžeme uvolnit i náš tvůrčí potenciál. 

Deník je naším přítelem, který vždy vyslechne, co právě řešíme. Může nám pomoci utřídit si naše myšlenky, při psaní jsme jen sami se sebou a slouží i jako určitý druh sebereflexe. Ručně psaná forma deníku je vhodná i pro aktivizaci pravé mozkové hemisféry. Je jen na nás, jak často do deníku budeme psát. 

V čem nám psaní deníku může pomoci?

- utřídit si myšlenky

- vyrovnat se s chybami a na vše se podívat s odstupem

- můžeme se mu svěřit se vším, co nechceme říci nikomu jinému

- při psaní deníku dochází k vnitřní očistě

- jde o ozdravný a očistný proces, tzv. psychohygiena

- psaní nám pomáhá formulovat naše myšlenky

Deník můžeme psát tak, jak uznáme za vhodné - kdykoli mu potřebujeme cokoli svěřit. Není třeba psát denně, stačí i jednou týdně a je jen na nás, zda budeme psát celé věty či jen heslovitě. Důležité je psát otevřeně a upřímně a všechny zábrany, které z počátku budeme mít, budou postupně mizet. 

Jako kouč v psaní deníku vidím velký přínos. Proč? Psaní nás nutí zastavit a zmyslet se nad vším, co se nám děje, nad svými zážitky a umožňuje nám třídit si naše myšlenky a názory. Co si zkusit každý večer do deníku zapsat pozitivní zážitky a to, co jsme ten den zažili? Máte potřebu namítnout, že denně čas nemáte, pak se zeptejme sami sebe - proč? Sami před sebou nic skrývat nemusíme a deníku to svěřit můžete.