Strach

04.01.2018

Zkusili jste si někdy odpovědět, jak by vypadal váš život bez strachu? Co by se ve vašem životě změnilo? A jak bychom se cítili?

Strach nám bere sílu žít život podle našich vlastních představ a vede nás k tomu, abychom žili podle podle představ druhých. Strach ovlivňuje kvalitu celého našeho života.

Často máme strach ze změny a z čehokoliv nového. Lidé raději zůstávají v práci, která jim nevyhovuje a to jen proto, že se bojí změny a nejistoty. Lidé zůstávají v nefunkčních vztazích, protože se bojí, zůstanou sami. A přitom se v situaci, v které se nachází, necítí dobře. Myslím si však, že změny v našem životě jsou vždy k lepšímu. Na počátku může taková změna bolet, ale po nějaké době jsme za tu změnu vděční. Co to vlastně znamená? Uchopit situaci za správný konec a nelpět na tom starém.

Velmi často se setkávám i s tím, že se bojíme být sami se sebou. Všichni v dětství přijímáme mnoho masek, které splňují očekávání těch druhých a nežijeme tak svou vnitřní pravdu. Žijeme tak to, co je normální pro druhé a máme tak strach z vyloučení či ztráty partnera.

Strach má takovou sílu, jaku mu dáváme. Když strach posilujeme našimi myšlenkami, dáváme mu energii a moc ovládnout náš život. Člověk, který dává např. více pozornosti tomu, co by rád zažil a ve svém životě vytvořil, pak snadněji překonává strachy. Strach se objeví, ale protože se mu člověk vnitřně nevěnuje, pak se vytratí. Pokud se něčeho bojíme, máme pocit, že to něco je silnější než my sami. Ve své mysli vytváříme různé příběhy strachu - co vše se může stát. Přitom nám nedochází, že jsme tuto příšeru sami vymysleli.

Jak svůj strach překonat? Dejme pozornost svým silným stránkám. Pokud půjdeme do výzvy, která před námi stojí, udělejme to, co cítíme, že je správné a po takové zkušenosti si uvědomíme, že jsme dost silní na to, abychom strach mohli pustit.

Lidé si často myslí, že je normální bát se. Už od dětství jsme byli strašeni rodiči, kteří se sami bojí a své strachy přenáší na děti. Často říkají, co všechno by se mohlo stát, ale tím v dětech vzbuzují strach. Rodiče často vychovávají děti ve strachu ze strašidel, čertů a kdoví čeho všeho. A to nemluvím o škole a strachu ze známek, zkoušení a autorit.

Jak objevíme skryté strachy? Tak, že budeme pozorovat své myšlenky a pocity. Poslouchejme sami sebe i přitom, když něco říkáme druhým. Skryté strachy objevíme i tehdy, když budeme pozorní vůči procesům, které se v nás dějí.

Za rok už na ničem, z toho, co nás nyní stresuje, nebude záležet.