Vztah matka a dcera

27.12.2017

Vztah..co je to vlastně vztah? Poměrně často se setkávám s tím, že každý z nás si pod tím představuje něco jiného. Někdo vztah partnerský, další si pod tím představí vztah sourozenecký, někdo zase vztah s rodiči a takto bychom mohli pokračovat dále.

Mnoho lidí v mém okolí si na vztazích vytváří závislost. Ano, tak, jako je někdo závislý na návykových látkách, pak někdo je závislý na vztahu s někým. Mnoho lidí si vytváří svou závislost na svém partnerovi - ptáte se proč? Jeden z mnoha důvodů může být ten, že se jeden z partnerů bojí být sám a tak žena či muž zůstávají v nefungujícím vztahu nebo jdou ze vztahu do vztahu, jen aby té samotě unikli.

Další závislostí může být ze strany rodiče (matky či otce) na své dceři či synovi. Může to být i obráceně - dcera či syn si vytvoří závislost na rodičích či jednom z nich.

Dnes bych se ráda věnovala vztahu mezi matkou a dcerou.Proč? Protože si myslím, že je to jeden z nejdůležitějších vztahů, od kterého se může mnohé odvíjet.

Co se nejčastěji řeší mezi matkou a dcerou? Proč je tento vztah tolik důležitý?

Vztah matky a dcery vnímám jako jeden z nejtěžších. Velmi často jde o komplikovanou lásku. Co vztah s matkou znamená pro mě? Setkávání se sama se sebou a se svými slabými stránkami, které u sebe nemám zpracované.

Vztah s matkou nám ukazuje, jaký máme vztah sami k sobě, ke svému ženství a zda se přijímáme jako ženy. Zda umíme být ženou a zda se umíme radovat ze svého života.

Co si myslíte, že vztahu mezi matkou a dcerou může škodit?

Může to být i představa o tom, jaká by ta druhá měla být. Pokud obě umí ustoupit od těchto představ, vytvoří tím prostor pro vzájemnou ohleduplnost a lásku.

Často se setkávám i s tím, že dcery se co nejméně chtějí podobat své matce a přitom se jí tolik jednotlivými vlastnostmi podobají. Proč tomu tak je? Myslím, že čím méně se chceme své matce podobat, tím více se jí podobáme.

Zkusme se ztišit, sestoupit do vlastního nitra a odpovězme si na otázku - Jakou vlastnost na své matce nejvíce odmítáme? Pokud odpovíme pravdivě, najdeme klíč nejen k sobě, ale i k léčení vztahu se svou matkou. Žena si poté uvědomí, že i ona se v určitých situacích chová podobně jako matka.

Najděme v sobě ochotu vidět vzorec chování, který je přejatý od matky. To je první nejdůležitější krok. Neopakovat vzorec někoho jiného dále znamená najít si své vlastní nastavení neboli svou vlastní přirozenost.