Vepric (aneb návštěva Malých Lurd)

04.09.2019

K tomuto krásnému poutnímu místu se dá přímo z Makarské dojít pěšky (např. od hotelu Biokovka jste tam pomalou chůzí do 15 minut) a nachází se zěsně před Makarskou ve směru od Splitu, před jejím severozápadním okrajem, upozorňuje na Jadranské magistrále nenápadná tabulka "Svetište Vepric" na odbočku do zalesněného svahu pod pohořím Biokovo. Na konci této odbočky se po pár stech metrech objeví mariánské poutní místo Vepric, zasvěcené Matce Boží Lurdské (Majka Božja Lurdska nebo též Gospa Lurdska). 


Toto místo původně (před více než 100 lety) tvořil pouze výklenek pod skalním převisem. A právě tady, v krásném nedotčeném přírodním prostředí založil biskup Dr. Carić posvátné místo kultu Matky Boží Lurdské. V roce 1909, tedy přesně před sto léty, umístil do jeskynního výklenku mariánskou sochu lurdské Bohorodičky. Jeho inspirací bylo proslavené francouzské poutní místo Lurdy (Lourdes), které před pár lety navštívil. Lurdská jeskyně, kde se roku 1858 zjevila Matka Boží chudé dívce Bernadettě Soubirous, jej přivedla na myšlenku vytvořit pod pohořím Biokovo, v prostředí podobném lurdské posvátné jeskyni, další místo mariánského kultu.

Již při založení veprické jeskyně bylo v přilehlém okolí vysázeno na tisíc borovic, které dnes tvoří hustý borový les. 

Ač se to nezdá, areál je poměrně velký a na samém vrcholku hor nad samotným poutním místem jsou Tři kříže, odkud je krásný výhled.