Vnitřní dítě

02.01.2018

Všichni si v sobě nosíme vnitřní dítě, je to část nás samých, která s sebou nese prožitky z minulosti. Může nás vnitřní dítě ovlivňovat? Jak? A co znamená s ním být v kontaktu?

Vnitřní dítě nám může dodat mnoho energie, ale také neštěstí či smutek. Cesta k vnitřnímu dítěti nemusí být příjemná - na té cestě se můžeme setkat s bolestí, smutkem či beznadějí. Mohou se tak objevit nejrůznější bloky z dětství, různá traumata, která nemáme zpracovaná nebo neuzavřené bolesti, které ovlivňují negativně náš život. 

Vnitřní dítě je naše nejcitlivější část, která touží být milována a přijímána za všech okolností, i když zlobí a dělá chyby, bez kritiky a výčitek. Jak se k nám rodiče chovali v dětství, tak se k sobě chováme i my sami. Pamatuje si dokonce i své prenatální období, včetně okamžiku početí. 

Okamžik početí má také vliv na náš život. Nejsem zastáncem hýčkání si minulosti a bolesti, ale pojmenování pocitů nám může pomoci pochopit to, kým jsme. 

Při práci s vnitřním dítětem si sami k sobě vytváříme nový vztah. Když své vnitřní dítě přijmeme, můžeme všechny špatné modely chování odstranit a nahradit je radostným prožíváním. Sami k sobě vytvoříme láskyplný vztah. 

Pohodové vnitřní dítě si vytváří harmonické vztahy. Zraněná dětská část si do svého života přitahuje ten typ partnerů, kteří svá zranění zviditelňují. Naše vztahy nám zrcadlí to, kde nám neproudí energie a kde jsme se zasekli. 

Přijměme zodpovědnost za své pocity. Co to vlastně znamená? Vnímat to, co cítíme. Neobviňujme se za to, co cítíme a přestaňme se na sebe zlobit. Buďme k sobě laskaví a ohleduplní. Začněme třeba tím, že budeme naslouchat tomu, co nám přináší radost a tomu, co je pro nás dobré. 

Se svým vnitřním dítětem se nejsnadněji setkáme pomoci vizualizace. Zavřeme oči a zkusme se na něj podívat vnitřním zrakem. Jak naše vnitřní dítě vypadá? Kolik mu je? Co z vnitřního dítěte vyzařuje? Klidně si i pohrajte. A než odejdete, nezapomeňte se rozloučit a ukažte mu, jak moc ho máte rádi. Při návratu od vnitřního dítěte vnímejte své tělo. Až se vrátíte zpět, zkuste svůj zážitek ze setkání s vnitřním dítětem nakreslit. 

Pokud si vizualizací nejste jistí, vyhledejte klidně kouče či terapeuta, který vám pomůže své vnitřní dítě navštívit.