Menstruace jako cesta k sobě

02.02.2020

Jak vlastně menstruaci přijímáme? Bereme jí jako dar nebo jako zátěž? A jaká byla tvoje první menstruace? Byl to krásný zážitek, který jsi oslavila? Každá z nás tu první menstruaci zažila plně jinak a odpověď nechám na každé z vás - protože o tom to je. Na každé z nás záleží a je v celku jedno, co si kdo myslí a co nám kdo tvrdí.

Berte, prosím, následující řádky jako inspiraci a jako mou zkušenost a každá z vás si srovnejte sama v sobě, jestli to s vámi rezonuje, nechte se inspirovat a zkuste hledat svou vlastní cestu. Sama za sebe v menstruaci vidím jako dar - dar toho, jak se mohu přiblížit sama sobě a jak se mohu posunout na své duchovní cestě. Vnímám, že nám celý cyklus dává příležitost srovnávat se se vším, co nám život přináší.

Když se na ženských kruzích a kurzech zaměřených na pánevní dno a intuitivní tanec dostaneme k naší první menstruaci, pak často slýchávám velmi podobné příběhy. Ty příběhy o tom, jak mnohé ženy dostaly svou první menstruaci a vůbec nevěděly, co se to s nimi najednou děje. Od své matky dostaly jen vložky se slovy, že od teď budou trpět každý měsíc a že je to něco, o čem se s druhými nemluví. 

Možná jste si procházely něčím podobným, na menstruaci jste se netěšily, obtěžovala vás a mnohdy jste byly naštvané, že vás každý měsíc otravuje. 

I já sama jsem dlouhou dobu v období menstruace zažívala velké bolesti, mnohdy jsem byla schopna jen ležet, tu bolest potlačit některou z pilulek, která byla zrovna po ruce a vždy jsem se to období snažila jen přežít. Dnes jsem však moc ráda, že žiji v době, kdy se mluví o volné menstruace a dalších pomocnících, kteří nám mohou pomoci. 

Později jsem si v rámci rituálu dovolila prožít oslavu mé první menstruace a spolu s tím jsem si užila i ten vstup z dívky do dospělé ženy. Najednou jsem objevila to své ženství, kterého jsem si začala užívat a vážit si ho. A postupně jsem menstruaci začala přijímat jako dar, kdy mám čas jen sama na sebe a mohu tak svou pozornost obrátit do svého nitra. A s tím vším jsem se najednou na menstruaci začala těšit a díky práci s pánevním dnem a intuitivnímu tanci jsem se začala ladit sama na sebe a na své tělo, kterému tak mohu lépe naslouchat a pečovat o sebe úplně jiným způsobem, než kdykoliv před tím. Ano, někdy to jde hůře, ale někdy mnohem lépe a beru to tak, jak to přichází. Během svého osobního rozvoje mám možnost více poznávat samu sebe a dnes jsem šťastná za objevení té skvělé věci - daru, kterým je menstruační cyklus. 

Sama menstruaci vnímám nejen ke zrození nového života, ale i k očistě mého těla a spolu s tím i k propouštěním všeho, co již opravdu nepotřebuji. Mnohokrát jsem se přesvědčila o tom, že menstruační cyklus je tu pro to, aby každou z nás posunul na naší cestě a že každá z fází tu má své místo. 

Uvědomila jsem si i, že když léčím samu sebe, léčím i svou ženskou rodovou linii. Pojď si s námi na některou z akcí užít oslavu svého ženství a své cykličnosti - pro celou rodovou linii (maminku, babičku, prababičku, svou dceru a pak zase její dceru,...jednoduše pro všechny ženy na světě, aby i ony mohly cítit, jak krásné je být ženou.

Pokud se zrovna ty necítíš na sdílení v kruhu žen, které příliš neznáš, mohu jen pro tebe nebo pro tebe a skupinu tvých kamarádek uspořádat oslavu ženství, (první) menstruace a mnohé další během jednodenní či víkendové akce. Kontakt nalezneš zde

A přehled naplánovaných akcí nalezneš zde