Čas na sebe

28.12.2019

Čas je tím nejdůležitějším bodem v našem životě

Možná patříš do té skupiny žen, které věčně nestíhají. Asi si přeješ, aby všichni ti nejbližší byli šťastní a co nejvíc spokojení, ráda bych měla víc času na rodinu a možná někdy i na sebe. Jen tvůj diář máš tak zaplněný, že to zvolnění stále odkládáš - bojíš se snad být chvíli v tichu sama se sebou? Odkládáš vše až na pátek, na dovolenou, prostě až na někdy? A co to zkusit právě teď?

Myslím, že není třeba dlouho debatovat o tom, že udělat si čas sama na sebe je opravdu důležité. Když budeš zavalena spoustou úkolů, hlavu budeš mít plnou povinností, tělo bude unavené, ztuhlé,...je pak těžké být tou pohodovou ženou a mámou. 

1. Je to o prioritách

Čím více jsem si toho naložíš na svá záda, tím více tě budou bolet. Ano, rozumím ti, občas ten pocit, že to všechno na seznamu je opravdu důležité a nepočká to. Ale je to opravdu tíha. Sama jsem došla k tomu, že opravdu není potřeba stihnout vše. Opravdu je potřeba svůj volný čas trávit po obchodních centrech, u počítačů nebo seriálů? 

Je to opravdu o prioritách a o uvědomit si, co je v životě opravdu důležité.Po čem doopravdy toužíš? Co ti doplňuje energii a co tě naplňuje tak, že při tom zapomeneš i na čas? A ano, možná že v každé fázi našeho cyklu se ty priority mohou lišit. Ale věřím, že i ty víš, kde se nacházíš právě teď. A pokud si nejsi jista, zkus se zastavit a objev to.

2. Jednoduše

Myslím, že si ve svých životech mnoho věcí zbytečně komplikujeme a přitom:

- Stačí jen chtít méně - stačí se sama sobě věnovat pár minut hned ráno po probuzení, uvědomit si svůj dech, zavolat si do svého středu, do svého pánevního dna (stačí skutečně jen pár minut na to, abychom my ženy zjistily, jak se vlastně máme a cítíme).

- Když se uvolníme, v mnoha situacích se budeme chovat jinak - rozvážněji. Myslím, že 15 minut ráno a 15 minut večer na sebe určitě najdeme. Ano, občas slýchám na kurzech pánevního dna, sto a jeden důvod, proč to nejde. Ale skutečně jsou ty důvody opravdové nebo jen před něčím utíkáme? Chceš stále být bez energie nebo chceš změnu? Hm? Pro tu změnu to však chce něco udělat. 

3. Říci si o pomoc

Říci si o pomoc považuji za jednu z nejdůležitějších schopností. Jsou prostě situace, kdy na to sama nestačíš a každá ruka navíc je třeba. 

4. V rytmu vlastního cyklu

Je dobré poznat i svůj cyklus - to, kdy máme energie více a kdy méně. Kdy si potřebujeme dopřát trochu víc odpočinku a kdy můžeme víc plánovat. 

Milá ženo, jak to s tím časem na sebe máš ty? Jak si ten čas na sebe děláš ty?