Sebeláska

03.11.2019

Během (online) sezení často klienti řeší i to, jak se přestat bát vystoupit z davu. Spolu s tím je třeba myslet na to, že chceme-li vystoupit z davu a jít svou vlastní cestou, je třeba začít mít se rád. Ano, mnoho lidí si sebelásku stále plete s narcismem, ale přitom tyto dva pojmy jsou opravdu rozdílné. Narcismus je opravdu nemoc materialistických povrchních lidí a se sebeláskou to nemá co do činění. Zatímco sebeláska znamená mít rád sám sebe, chovat se k sobě jako ke svému nejlepšímu příteli, být hodný sám k sobě a chovat se sám k sobě s úctou. 

Člověk, který má opravdu rád sám sebe, pak nemá problém být jak ve společnosti, tak i o samotě. Takový člověk, který má rád sám sebe a je z něho cítit ta bezpodmínečná láska, pak je i sám sobě tím nejlepším přítelem a proto mu např. nevadí ani to, když zrovna v danou chvíli žije sám a není v žádném partnerském vztahu. 

Sama jsem se dlouhou dobu učila samu sebe dát na první místo a přijmout se se vším, co ke mě patří. Ve chvíli, kdy jsem začala přijímat samu sebe, spolu s tím jsem začala přijímat i to, co se objevuje v mém životě. Hledáš-li i ty jednoduchý a účinný recept fungující v každé situaci, stačí si dopřávat (sebe)lásku, která je tím nejlepším lékem (nejen) na bolest.

Ano, sebeláska je cesta, dlouhá cesta a ta je sakra klikatá.

Inteligence mi pomůže pomoci něco pochopit, ale klid myslí mi nepřinese. To, co jsem dlouhou dobu hledala, je přesně ten pocit, který ještě nikdo neviděl, ale přitom má sílu hodně změnit. Je to (sebe)láska.

Ta láska začíná v mém vlastním nitru (ale i v tom vašem vlastním nitru, stačí tam jen po malých krůčcích sestupovat). Nebudu-li jí tam mít, pak nemohu čekat, že mi tu lásku doplní někdo z mého okolí. A přesně tak, jak se budu chovat sama k sobě, tak se ke mě budou chovat í druzí v mém okolí.

A jak nás mohou respektovat druzí, když nepřijímáme sami sebe? 

Dejte mi vědět, jak to se sebeláskou máte vy? :-)