Vztah otec a dcera

30.12.2017

Jak otec může podpořit sebejistotu své dcery? Co je pro dceru ve vztahu s otcem důležité?

Otec dává své dceři pocit bezpečí a jistoty, Ten pocit, že se dívka má o koho opřít. otec dává dceři pocit sebejistoty a ochrany. A poté dívka, z které vyroste žena, se tak ve svém životě nebojí dělat změny a nebojí se jít do neznámého. Více tak důvěřuje životu, protože na úplném počátku její cesty byla velká jistota a ochrana, o kterou se mohla opřít. Byl tam ten pevný bod, ke kterému si vybudovala velkou důvěru. Ve vztazích s muži se taková žena cítí sebejistá a zná svou hodnotu.

Co pro dívku může být důležité?

Ze strany svého otce cítit bezpečí. Přijetí její osobnosti a všeho, co k ní patří, aby od otce cítila, že je bere takovou, jaká je. A je jedno, kolik takové dívce je. Dcera touží po tom, aby jí otec měl rád, i když jí zrovna po tvářích tečou slzy nebo bouchá dveřmi. Je pro ni velmi důležité, že ať udělá cokoli, táta důvěřuje, že to zvládne. Tátova jistota dodává jistotu i dívce. Pro dceru je důležité i to, že otcova láska je bezpodmínečná a zároveň je důležité, aby dívka vnímala otcovo hranice - to, kam až by dcera neměla zajít. I to dceři dodává pocit bezpečí.

Ve chvíli, kdy otec v rodině není a dcera vyrůstala jen s matkou, pak to takové dívky a ženy často při sezení popisují tak, jakoby jim chyběla pevná půda pod nohama. Zároveň i mají pocit, že jim chybí opora, kterou pak často hledají u partnera. Takové ženy navenek působí sebejistě, ale často to bývá pouze maska, pod kterou schovávají svou nejistotu.

Často ženy, které svého otce vůbec nepoznaly, v určitém životním období tvrdí, že jim otec nechybí a nikdy ani nechyběl, protože ho neznají a toto téma je přikryté tzv. silnou deskou. Dříve nebo později se tato necitelnost prolomí. Často takový průlom přichází na základě bolestivé zkušenosti s mužem. Žena si o určité době začne uvědomovat, že příčinou vztahových problémů souvisí s tématem otec a nachází potřebu to léčit.

A co když žena neměla naplněnu otcovskou lásku, hledá si proto starší partnery?

Starší muž může pro ženu znamenat záruku bezpečí a jistoty, kterou neměla v dětství. To ale i ženě může nabídnout mladší muž, který je otcovský a stabilní typ muže. Jednou tuto roli daný muž začne opouštět. Proč? Protože ani my, ženy, nechceme být matkami svých partnerů a dřív či později muž vedle sebe začne chtít partnerku.

Ženám ze strany otců často schází pochopení, přijetí a určité blízkosti se svým otcem. Bezpečná náruč, kdykoli ji dcera potřebuje.

Otcové by určitě neměli zapomínat, že mají báječnou dceru, která ví, že je svým otcem milovaná. Důležité je občas říci dceři, že je na ní hrdý.

Chování otce k dceři se do ženy určitým způsobem otiskne a tyto vzorce jsou v dceři zakořeněné. Podle těchto vzorců si žena vybírá své partnery. Ženě se ve vztazích mohou vracet pocity, které zažívala v dětství.

Jaký je rozdíl mezi ženskou a mužskou přirozeností? Velký a je dobré pamatovat, že soulad nastává při vzájemném přijetí této rozdílnosti.